Czy Twoje dziecko spędza wiele godzin na odrabianiu lekcji? Co z odpowiednim wyposażeniem ich miejsca pracy? Ważne jest nie tylko wygodne krzesło, biurko odpowiedniej wielkości, ale także dobre oświetlenie. Eksperci zalecają umieszczenie biurka w pobliżu okna, aby w pełni wykorzystać potencjał naturalnego światła. A w przypadku, gdy to nie wystarczy, kupić dziecku lampkę stołową.

Jak wybrać lampkę stołową dla dziecka w wieku szkolnym. Wskazówki dotyczące wyboru

lampa stolowa zielonaWydawać by się mogło, że lampy stołowe to najczęstsze urządzenia domowe, znane każdemu od dzieciństwa. Aby jednak jej użytkowanie było jak najbardziej efektywne, warto zwrócić uwagę na jej umiejscowienie i kryteria wyboru.

Po pierwsze, lampka biurkowa powinna obowiązkowo znaleźć się na biurku dziecka. Nie każdy ustawia w pokoju taką jasność, że można czytać i pisać bez obciążania oczu. Stałe obciążenie mięśni oka to pewna droga do wad wzroku u dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy gałka oczna aktywnie rośnie wraz z resztą ciała.

Po drugie, lampka biurkowa dla dziecka w wieku szkolnym powinna być umieszczona po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne, i po prawej, jeśli jest leworęczne. W ten sposób cień dłoni nie będzie padał na napisany tekst, a oczy będą się mniej męczyć.

Po trzecie, nawet jeśli pracujemy przy lampce biurkowej, wieczorem w pokoju powinno być włączone światło „górne”. Wtedy nie będzie kontrastu między jasno oświetloną wizją centralną a ciemną wizją peryferyjną, odpowiednio, oczy staną się mniej zmęczone.

Wymiary lampy stołowej

Wybierając lampę biurkową, zwróć uwagę na jej wysokość. Nie powinna być ona zbyt wysoka. Idealne wartości wynoszą od 35 do 50 centymetrów od lampy do stołu. Jeśli lampy stołowe posiadają mechanizm regulacji wysokości, to jest to duży plus. Elastyczna noga statywu pomaga znaleźć najlepszy kąt nachylenia. Kolejnym plusem konstrukcyjnym jest elastyczny uchwyt lampy, który pozwala na dobranie odpowiedniego kąta świecenia.

Materiał ramy i klosza

Rama lampy stołowej może być wykonana z następujących materiałów:

  • Metal. Mocny i trwały materiał. Jego wadą jest wysoka przewodność cieplna, szczególnie w przypadku zastosowania żarówki. Reflektor może nagrzewać się do tak wysokiej temperatury, że w razie przypadkowego dotknięcia może spowodować oparzenia dłoni dziecka.
  • Tworzywo sztuczne. Dobrej jakości tworzywo sztuczne do lamp stołowych powinno być mocne i odporne na wysokie temperatury, tak aby nie topiło się i nie odkształcało pod wpływem wysokich temperatur.

Wiele świetnie wyglądających lamp stołowych znaleźć można tutaj: https://www.sfmeble.pl/c/lampy-stolowe-oswietlenie oferta jest na prawdę duża, więc nie powinno być problemem by coś znaleźć