Pokój dziecięcy to pomieszczenie spełniające bardzo dużą ilość funkcji. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pomieszczeń domu takich jak sypialnia, salon, gabinet czy garderoba. Czym? Tym, że to właśnie takie 4w1. Każda z tych funkcji  znajduje się w pokojach dziecięcych i każda z nich wymaga innego potraktowania pod względem światła. W jaki sposób sprawić by wnętrze stało się funkcjonalne i dobrze oświetlone? Jakie rodzaje oświetlenia powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym?

Oświetlenie konieczne

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z potrzeb małych użytkowników. Muszą oni bowiem codziennie spakować się do szkoły lub przedszkola i wyjąć ubrania z szafy, odrobić lekcje w ciągu dnia lub wieczorem. Dodatkowo czytają i oglądają książki przed snem oraz bawią się, co jest być może najbardziej istotną kwestią dotyczącą pokojów dzieci. Podstawą jest główne oświetlenie górne. Jasne światło lampy lub plafonu sprawdzi się idealnie. Następne w kolejności jest światło skierowana na przestrzeń do nauki i tutaj zawsze najlepiej sprawdzą się lampki biurowe. Oświetlenie nocne powinno byś delikatne, ale pozwalające na przykład na czytanie książki, dlatego zamiast tradycyjnej lampki nocnej dobrze sprawdzi się kinkiet zamontowany nad łóżkiem.

oświetlenie do pokoju dziecięcego

Oświetlenie dodatkowe

By móc komfortowo korzystać z szafy, możemy pokusić się o zainstalowanie w niej podświetlenia LED, sprawdzi się to szczególnie w przypadku gdy główne górne światło nie do końca dobrze doświetla nam półki. Została nam jeszcze zabawa. Oświetleniem można się bawić! Przykładem mogą być świecące kulki zamontowane w dowolnym miejscu takim jak karnisz, ściana nad łóżkiem czy tipi. Nie ma większej frajdy niż siedzenie po ciemku z włączonymi kolorowymi lampkami. Uwrażliwia na postrzeganie koloru i rozwija kreatywność. To właśnie dlatego warto zacząć myśleć o tym by oświetlenie do pokoju dziecka nie polegało tylko na zawieszeniu jednej lampy na suficie.

O jakie oświetlenie pokoju dziecięcego warto zadbać?

  • główne, takie jak lampa wisząca czy plafon
  • biurowe, np. lampka na biurku
  • nocne, np. kinkiet nad łóżkiem
  • doświetlenie szafy
  • oświetlenie do zabawy i urozmaicenia